444 70 01
E-Dergi
E-Belediye
E-İmar
Kent Bilgi Sistemi
Nöbetçi Eczane
Hızlı Erişim>Haberler
Konyaaltı’ndan Perge’ye ‘tarihi’ yolculuk..
19 Şubat 2018

Konyaaltı’ndan Elmalı’ya Kültür Gezileri Protokolü kapsamında Elmalı’ya kültürel gezi düzenleyen Konyaaltı Belediyesi, Antalya Kültürel Miras Araştırmacıları Derneği (ANKA) ile yaptığı protokol ile de ören yerlerine gezi düzenliyor. Kültürel Miras Farkındalık Etkinlikleri Protokolü kapsamında Konyaaltı Belediyesi, ören yerlerine düzenlediği gezilerin üçüncüsünde rotayı Perge Antik Kenti olarak belirledi. Profesyonel Turist Rehberi ve Arkeolog Dr. Selda Baybo’nun öncülüğünde 64 kişiden oluşan heyeti Perge Antik Kent’te yer alan Tiyatro, Stadyum, Hamam ve Agora gibi kamusal yapıları gezdi. Selda Baybo döneme ait resmi karşılama törenleri, bayramlar, kutlamalar, müsabakalar, alış-veriş ve sosyal yaşam hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Pergeli Matematikçi Apollonius'un Dışmerkezlilik Kuramı ve Pergeli Filozof  Varus hakkında da bilgiler verildi.

ANKA ile geçtiğimiz aylarda Kültürel Miras Farkındalık  Etkinlikleri Protokolü yaptıklarını dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek arkeolog, sanat tarihçi ve epigraf kişiler rehberliğinde her ay bir ören yerine gezi düzenlediklerini söyledi. Muhittin Böcek bu gezilerin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü de ayrıca belirtti.

Antalya Kültürel Miras Araştırmacıları Derneği (ANKA) Başkanı Selda Baybo ise Konyaaltı Belediyesi’yle yaptıkları protokol kapsamında ören yeri ve müzelere geziler düzenlediklerini söyledi. Bunun da Antalya’nın tarihini anlamak adına son derece önemli olduğunu ifade eden Selda Baybo, Başkan Muhittin Böcek’e de destekleri için teşekkür etti.

Okunma Sayısı: 733